Propunere scenariu

Ai idei pentru scenarii de joc? Le poti spune aici si pe intelesul tuturor

membru IRON SKY TEAM

Post Mon Jul 21, 2014 4:43 pm

Propunere scenariu

Va rog sa analizati urmatorul scenariu. Pentru el am creat si harta cu toate indicatiile si marcajele care se pot gasi in text (inclusiv foto de prezentare :D ). Mai am inca doua scenarii finalizate, asa ca cine se ocupa de acest subiect la Iron Sky sa-mi dea o adrese de email ca sa i le trimit.

In al doilea razboi mondial, pe coasta turca a fost amplasata o fortificatie germana pentru a nu permite navelor de razboi aliate trecerea/debarcarea.
Misiunea aliata este de a distruge aceasta fortificatie si a permite trecerea navelor de razboi.

Scenariul presupune crearea a 2 echipe:
1 echipa de soldati germani
1 echipa de comando aliat - raport de forte putin crescut fata de echipa germana

Reguli:
Atacul se desfasoara pe etape: se ataca doar zona 1, dupa cucerire zona 1 se ataca doar zona 2, dupa cucerire zona 2 se ataca zona finala Navarone.
Atacatorii nu vor depasi limita indicata pe harta cu galben, respectiv rosu la fiecare etapa de atac.
Aparatorii se vor apara in cladiri si langa ele fara a se indeparta mai mult de 2 metri de acestea. La zona finala (cotet) nu va depasi zona incercuita cu mai mult de 3 metri.

Desfasurare scenariu: Etapa 1:
Toata echipa de soldati germani se va amplasa in zona fortificata 1 (cladirea A - galben pe harta). Fiecare membru eliminat din zona fortificata 1 (cladirea A) se va deplasa in zona de respawn 1 din spatele cladirii D (cerc plin galben pe harta) si vor lua pozitie de aparare in zona fortificata 2 (cladirea D). Cei eliminati din zona fortificata 1 (cladirea A) nu au voie sa se intoarca in zona fortificata 1 (cladirea A).
Dupa ce zona fortificata 1 (cladirea A) este declarata cucerita (toti aparatorii eliminati) se poate ataca zona fortificata 2 (cladirea D).
Aliatii pleaca din zona 1 care este si respawn pentru etapa 1 (cerc albastru gol pe harta)

Etapa 2:
Toti aparatorii eliminati din zona fortificata 1, iau pozitie de aparare in zona fortificata 2 (cladirea D).
Fiecare membru eliminat din zona fortificata 2 (cladirea D) se va deplasa in zona de respawn 2 din spatele cotetului (cerc plin rosu pe harta) si vor lua pozitie de aparare in zona de fortificatie Navarone (zona finala de aparare). Cei eliminate din zona fortificata 2 (cladirea D) nu au voie sa se intoarca in zona fortificata 2 (cladirea D).
Dupa ce zona fortificata 2 (cladirea D) este declarata cucerita (toti aparatorii eliminati) se da atacul final asupra fortificatiei finale Navarone.
La etapa 2 aliatii vor avea ca zona de respawn zona 2 (cerc albastru plin pe harta).

Etapa 3:
Inainte de atacul final la fortificatia finala Navarone orice respawn se inchide pana la concluzia finala.

Timp total de joc: 1 ora si jumatate

Castigare scenariu:
Soldatii aliati castiga dupa eliminarea tuturor aparatorilor din zona finala de atac (fortificatie finala Navarone)
Soldatii germani castiga la incheierea timpului de joc, daca la fortificatia finala inca mai sunt aparatori.

Admin

Post Mon Jul 21, 2014 5:08 pm

Re: Propunere scenariu

interesant, dar destul de complex, mai ales ca nu poti sti imediat daca zona 1 a fost total cucerita ca sa poti inainta atacul sau sa mai poti trimite trupe in aparare. dar are potenital. poti pune si harta?
Give us the freedom of starving wolves!
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015

membru IRON SKY TEAM

Post Mon Jul 21, 2014 10:36 pm

Scenariul presupune ca aparatorii eliminati sa nu poate sa se intoarca in aparare. Nu am stiut cum sa postez harta (nici acum nu stiu :( help!!!) pentru ca asa ar fi fost mai elocvent. Aparatorii sunt in 2 etape in cladiri asa ca nu va fi greu de anuntat cand fiecare fortificatie este "curata".

Admin

Post Tue Jul 22, 2014 3:10 am

pai ma gandesc ca daca un aparator moare, si cladirea din care a plecat nu e cucerita, se va putea intoarce tot acolo. asta ziceam, cum stie el ca acolo inca mai sunt oameni de-ai lui? poate cladirea e invadata de atacatori, dar ramane 1 om pitit care apoi ii curata pe toti dupa, teoretic cladirea nu s-ar numic cucerita.

ca sa pui o imagine intra pe postimg.org si o uplodezi acolo, apoi copezi linkul care ti-l genereaza si bagi aici intre "[img]""[/img]" (fara ghilimele)
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015

airsoftist

Post Tue Jul 22, 2014 9:14 am

sa intleg ca nu veniti la eventul comunitar?

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Jul 22, 2014 1:57 pm

Scenariul o sa fie luat in calcul pentru un minievent viitor. Deocamdata am hotarat ca in perioada concediilor si implicit a prezentei reduse sa organizam jocuri cu scenarii mult simplificate. Cam o data pe luna vom organiza si eventuri mai mari. Acestea vor fi desigur anuntate cu mai mult timp inainte si de asemenea se doreste o anuntare a prezentei la respectivele jocuri astfel sa ne putem adapta numarului de jucatori. Este clar ca nu se pot juca scenarii complexe si sofisticate cu jucatori putini...
Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule... Image
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Jul 22, 2014 6:31 pm

Eu unul voi veni la evenimentul comunitar daca Iron Sky merge si primeste si "independenti".
Ca sa ii raspund lui Noxitu: aparatorul eliminat din caldirea 1 nu se intoarce sub nicio forma in cladirea 1 ci ia pozitie de aparare in cladirea 2 pana este anuntat atacul catre cladirea 2. Anuntul il poate face arbitrul prin statie sau in orice alt mod. Avand in vedere ca cele doua fortificatii sunt cladirea A si D care nu au subsol, iar aparatorii nu pot fi la mai mult de 2 metri de fortificatie nu va fi o sarcina grea anuntarea unei cladiri curatate.
Cu scenariul decideti voi daca se joaca sau cand se joaca. Le voi trimite si pe celelalte doua peste ceva timp si apoi imi spuneti daca mai aloc timp pentru asa ceva sau ma "potolesc" :geek:
Spuneti-mi daca functioneaza :D (http://postimg.org/image/bcjelccpp/)

Admin

Post Wed Jul 23, 2014 12:17 am

se vede harta. o sa ramana ca propunere si o mai bibilim noi. poti sa mi le trimiti si pe celelalte si le dam de cap impreuna :)
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Wed Jul 23, 2014 9:54 am

Astazi sper sa le trimit si pe celelalte doua. Pana atunci atasez si poza de prezentare a scenariului :D
(http://postimg.org/image/w53o0h267/)

membru IRON SKY TEAM

Post Wed Jul 23, 2014 1:33 pm

Cele doua scenarii au fost postate si se pot gasi sub numele Black Hawk Down si Kabul-Kandahar.
Spor la analiza lor.

Return to Idei Scenarii de joc