Detectoare de metale

Un fel de taverna cu miros de airsoft. Intalniri si discutii intre prieteni.

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Nov 26, 2013 9:25 am

Detectoare de metale

Salutare,
De curand am descoperit o noua distractie si anume detectia de metale. Am cautat pe forumuri de profil si mi s-a dezvaluit un nou domeniu destul de vast.
Din cate mi-am dat seama, cautatorii de metale sunt in mare parte pasionati de istorie. Pasiunea pentru descoperirea urmelor celor ce au locuit in vechime pe aceste locuri este sustinuta uneori si de sumele pe care muzeele le platesc pentru diverse obiecte predate.
Nu poti sa traiesti din detectarea metalelor insa, uneori, ai norocul si gasesti cate un tezaur ce-ti poate asigura traiul pe muuuult timp.
Legislatia cu privire la detinerea si utilizarea detectoarelor de metale este destul de stricta insa ambigua in anumite capitole.
1. Orice posesor de detector este obligat ca dupa achizitionare sa mearga cu el la politie pentru a-l declara si pentru a primi autorizare de detinere si utilizare.
2. Absolut orice descoperire ce are vechime mai mare de 100 ani trebuie predata muzeului, indiferent daca relicva respectiva a fost gasita la tine in curte sau in padurea statului.
3. Muzeul iti evalueaza descoperirea si iti plateste 30% din valoarea ei (+15% in cazul descoperirilor extraordinare)
4. Este interzisa detectia de metale in interiorul siturilor arheologice sau a perimetrelor cu potential recunoscut arheologic fara aprobare de la Ministerul Culturii. Fapta este infractiune si se platesc amenzi de zeci de mii de lei noi.

Detectoarele costa intre 100E si multe mii de euro.
Una dintre cele mai recunoscute fiirme producatoare este Garrett iar cel mai accesibil detector care sa se apropie de performantele celor foarte scumpe costa 300Euro (Garrett EuroAce)

Adancimile de detectie sunt cam de 20-30cm pentru monede iar pentru volume mari ale obiectelor pot ajunge pana la aproape 100 cm (pentru detectoare pana in 1000eur)
Gata :)
"We come in peace, you leave in pieces"by Le_Cube

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Nov 26, 2013 10:13 am

Re: Detectoare de metale

E mai nasol daca ajungi sa cauti intr-un loc prin care au fost transee din al 2-lea razboi.

Nu de alta, dar lucrul ala dupa care sapi, e posibil sa nu fie chiar o moneda.
Image

TIER 1 HIGH RISK OPERATOR ALL DAY LIKE A PRO

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Nov 26, 2013 10:40 am

Asa este insa iti poti da seama din informatiile primite de la detector cam cat de mare este obiectul. De regula se sapa usor, cu atentie marita tocmai din acest motiv.

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Nov 26, 2013 11:15 am

La ferme s-au declarat multe pierderi de la incarcatoare si componente pana la pistoale efectiv. Eu cred ca s-ar gasi ceva si pe acolo. De alte zone nu "bag mana'n foc". Ganditi-va ca de exemplu multe batalii s-au purtat pe campuri si oricum doar acolo poti sapa dupa una alta ca doar nu o sa cauti sub asfalt :lol:
Oricum, daca obiectele metalice sunt destul de vechi nu cred ca ar mai avea valoare decat de fier vechi. Am vazut niste arme dezgropate de curand datand din ww2, nu mai erau decat niste drugi din metal fara vreo valoare "istorica".
Deci revin, cred ca cele mai propice locuri de cautat avand in vedere si profilul nostru ar fi in primul rand locatiile de airsoft in special padurile ( Balotesti, Bulbucata, Dragomiresti, etc... ) ;)
Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule... Image
Image

Admin

Post Tue Nov 26, 2013 3:28 pm

vazusem intr-un timp Discovery sau Nat geo (nu mai tin minte) ca erau unii prin America si foloseau astfel de detectoare pt a gasi meteoriti care contineu metale si apoi le vindeau si de regula nu se duceau la adancimi mai mari de 30 de cm. e si asta o optiune :)
Give us the freedom of starving wolves!
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Nov 26, 2013 3:45 pm

Doktor wrote:La ferme s-au declarat multe pierderi de la incarcatoare si componente pana la pistoale efectiv. Eu cred ca s-ar gasi ceva si pe acolo. De alte zone nu "bag mana'n foc". Ganditi-va ca de exemplu multe batalii s-au purtat pe campuri si oricum doar acolo poti sapa dupa una alta ca doar nu o sa cauti sub asfalt :lol:
Oricum, daca obiectele metalice sunt destul de vechi nu cred ca ar mai avea valoare decat de fier vechi. Am vazut niste arme dezgropate de curand datand din ww2, nu mai erau decat niste drugi din metal fara vreo valoare "istorica".
Deci revin, cred ca cele mai propice locuri de cautat avand in vedere si profilul nostru ar fi in primul rand locatiile de airsoft in special padurile ( Balotesti, Bulbucata, Dragomiresti, etc... ) ;)

Da, este o varianta excelenta sa caut pistoale pe la ferme..dar..din pacate, astea nu se pot ingropa atat de rapid incat sa nu poata fi gasite de eventualii jucatori care dau peste ele in timp de 1-2-3 saptamani de la pierderea efectiva.

Obiectele metalice foarte vechi din plumb, bronz, cupru, argint, aur, etc se pastreaza foarte bine in pamant. Chiar si cele mai mari din fier(sabii spre exemplu) pot fi gasite uneori intr-o stare nu prea avansata de deteriorare.

airsoftist

Post Wed Dec 04, 2013 7:26 pm

zero opt wrote:Obiectele metalice foarte vechi din plumb, bronz, cupru, argint, aur, etc se pastreaza foarte bine in pamant. Chiar si cele mai mari din fier(sabii spre exemplu) pot fi gasite uneori intr-o stare nu prea avansata de deteriorare.

Si iata asa Zero opt devine cautator de comori pe vastele meleaguri ale patriei :lol: Apucate si citeste letopiseturi si alte documente reale ,care specifica pe unde au trecut bogatanii,... am auzit, ca pe undeva, este ascunsa o comaoara de pe vremea daciilor si ar mai fi una prin moldova parca, a unui boier care de frica turcilor a ascuns-o intr-o padure si nu a mai fost gasita, oricum la muzeul de istorie sunt ceva documente, acum cat e realitate si cat este fictiune, dumnezeu stie.
SEHEN OHNE GESEHEN ZU WERDEN/SEE WITHOUT BEING SEEN/A VEDEA FARA SA FI VAZUT
ImageImage
http://www.iron-sky.ro/

membru IRON SKY TEAM

Post Wed Dec 04, 2013 7:44 pm

In curand voi fi haituit de padurari si politisti mult prea zelosi...

Admin

Post Wed Dec 04, 2013 7:54 pm

ce obiecte interesante ai gasit pana acum?
Image

airsoftist

Post Thu Dec 05, 2013 12:10 pm

"Nu poti sa traiesti din detectarea metalelor" unii cetateni rromi te-ar contrazice :). Ca sa iti faci o idee ce s-a pierdut sau mai bine zis ce am pierdut la ghencea vezi postul meu din rubrica pierdute.
Attero Dominatus!
Will our deeds be remembered?
Are they written on stone or in sand?
Next

Return to Discutii generale (airsoft, bancuri, gonflabile, pasiuni, etc)