Clasica rafuiala intre L96 si BAR10

Ce-ti place, ce-ai vrea, ce ai?

aspirant I.S.T.

Post Wed Jan 27, 2016 2:32 am

Clasica rafuiala intre L96 si BAR10

Saluare, doresc sa deschid acest topic pentru a afla si parerea persoanelor de pe acest forum. Dupa cateva zile in care am cautat cam tot ce se poate despre aceste doua arme de la variante stock pana la upgradate la maxim m-am gandit sa postez si aici. Parerile pe internet sunt foarte impartite. Unii prefera BAR 10 pentru ca se gasesc piese la tot pasul si este usor de upgradat, altii prefera L96 pentru ca mai nou sunt kituri complete de upgrade si, spun ei, are o acuratete foarte ridicata. Pana acum din datele tehnice fisate de comercianti am tras urmatoarea concluzie. Pretul de achizitie al ambelor arme este de 660 RON. Ambele au luneta inclusa, dar L96 are un mic avantaj pentru ca vine si cu bipod. Amandoua replici trag cu bile de 0.25-0.3g. Spre deosebire de BAR 10 care trage cu o viteza de 120 m/s, L96 are o viteza de tragere de 135 m/s (vorbim de variante stock). Fata de L96, BAR 10 are un tragaci metalic, adica o sa suporte un mic upgrade fara sa faca probleme de fiabilitate. Kitul de full upgrade la BAR 10 costa undeva la 400-450 RON, la L 96 costa 300-350, DAR L96 are un tragaci din material plastic, iar kitul respectiv necesita unul dintr-un otel aliat de calitate superioara care costa undeva la 400 RON(buzunarul meu deja sangereaza). Pana acum din punctul meu de vedere armele sunt cam la egalitate (nu sunt cunoscator, am luat in calcul doar specificatiile teoretice). Astept si parerile voastre, care este mai buna, de ce aia? Detineti unul din aceste modele? Ce parere aveti despre el? Cum este ca fiabilitate, precizie etc.

Va multumesc!

membru IRON SKY TEAM

Post Wed Jan 27, 2016 9:48 am

Re: Clasica rafuiala intre L96 si BAR10

Am avut ambele. Sincer nu recomand niciuna. Daca vrei ceva fiabil si robust iti recomand Dragunov spring. Are internele metalice si poti folosi arcuri de AEG.
Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule... Image
Image

Return to Replici pentru airsoft