Ce am si ce as vrea...

Ce-ti place, ce-ai vrea, ce ai?

airsoftist

Post Wed May 29, 2013 1:08 pm

Ce am si ce as vrea...

Am :
- WALTHER P99 DAO CO2 de la UMAREX : nu se pune problema aducerii sau folosirii ei la jocurile de Airsoft!
- Smith & Wesson M4505 Spring de la KWC : As putea sa o folosesc ca si sidearm la jocurile de Airsoft dar numai in ultima instanta si ultim moment, pentru nu cred ca apuc sa incarc a doua oara :)

As vrea :
- Upgrade de putere/viteza la WALTHER P99 DAO CO2 : Din moment ce oricum nu va fi folosit la joc, mi-ar place sa vad pana unde poate fi dus (pentru tras la tinta sau in cutii de cola, borcane, sobolani, etc.) - "just out of fun and curiosity" - bineinteles daca este posibil! Am inteles de la un baiat care vinde bile de sticla si teflon pe OKAZII.RO, precum si tot felul de replici "modificate", ca ar putea ajunge la 6 Jouli dar ca foarte putina lume priceputa se baga la asa ceva, deoarece ar insemna sa incalce legea....(de parca cel care solicita upgrade-ul ar incepe sa trambiteze ca vezi-Doamne ce a facut el!)

- Arma principala pentru joc - aici mi-au facut cu ochiul mai multe modele, astfel :
a. Cybergun (Cyma) Metal M14 SOCOM - electrica - http://www.airsoft-pro.ro/arme-cu-functionare-electrica/14-replica-airsoft-cybergun-cyma-metal-m14-socom.html#
b. COLT M4 BI-5181 - electrica - http://www.airsoft-pro.ro/arme-cu-functionare-electrica/606-colt-m4-bi-5181-full-metal.html#
c. Kalashnikov AK-47 - electrica - http://www.airsoftieftin.ro/Pusti-airsoft/Pusti-AEG/Ak-47-full-stock-120903
d. CM16 G&G - Green Gas - http://www.airsoftieftin.ro/Pusti-airsoft/Pusti-Co2-green-gas/CM16-GG

Cele 4 modele sunt cele care mi-au facut mie cu ochiul, dar nu am idee cat de bune sau proaste sunt....Aici cei mai experimentati au cam ultimul cuvant in fata unui incepator, atata vreme cat preturile nu devin astronomice...

EDIT : Daca nu am voie sa postez link-uri va rog sa ma scuzati, le voi elimina imediat!

membru SWAT

Post Wed May 29, 2013 1:15 pm

Re: Ce am si ce as vrea...

Iron Sky are apetenta pentru AK-uri. Foarte mult dintre noi folosim aceasta paltforma:

Ca atare modele cele mai folosite sunt:

http://www.letal.ro/pusti-asalt-electri ... -cyma.html

apoi

http://www.letal.ro/pusti-asalt-electri ... -cyma.html

sau

http://www.airsoft-cluj.ro/akm-metal-lemn-cyma.html

sau

http://www.airsoft-cluj.ro/aks-74-cyma.html
AEG - Supressed CYMA 048A (AK 105) -140 mps / CYMA AIMS 125 mps
Tokio Marui USP - 70 mps /Umarex Walther (Walther PPQ) - 94 mps

Admin

Post Wed May 29, 2013 1:16 pm

Salutare.Vad ca ai in lista si AK deci nu-ti displac ak-urile. In cazul asta alegerea e usoara, un ak de la cyma. stiu si varianta a este tot cyma dar este cu geabox v7 si nu v3 pentru care sunt renumiti cyma. varianta b este decenta, am avut eu si s-a descurcat bine pe teren dar este clar sub cyma. varianta d din punctul meu de vedere as elimina-o. Nu merita pur si simplu ca arma principala, daca este de asalt, sa fie pe gaz. La pistol mai treaca mearga. Iarna se va comporta naspa, este scump si la intretinere si la consumabile. Cel mai ok ar fi sa iei un cyma din seriile superioare, de la 040 in sus,preferabil 048, 050, 050A, 052
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Wed May 29, 2013 1:40 pm

Cand am inceput eu sa joc Airsoft prima data, si am inceput sa intreb lumea ce sa cumpar, mai multe persoane mi-au zis acelasi lucru:

Esti incepator? Atunci iti cumperi un AK de la CYMA. Dupa o perioada o sa vezi care este stilul tau de joc, moment in care te reprofilezi pe alta replica. Sau iti iei ceva mai bun.

La care adaug ce a recomandat colegul meu Dantes.

Edmond Dantes wrote:Cel mai ok ar fi sa iei un cyma din seriile superioare, de la 040 in sus,preferabil 048, 050, 050A, 052
Image

TIER 1 HIGH RISK OPERATOR ALL DAY LIKE A PRO

airsoftist

Post Wed May 29, 2013 8:39 pm

Eu cand m-am apucat sa joc airsoft prima data, toata lumea mi-a zis "Ia-ti un Arctic Avenger. e usor, se comporta bine si vine din fabrica cu un AK de la CYMA din seriile superiore."

Dar nah... Arctic e doar unu :D asa ca mane, ia-ti un ak. Multi folosim, si la fel de multi te pot ajuta daca dai de vreo buba.

Vlad_M_RO wrote:
As vrea :
- Upgrade de putere/viteza la WALTHER P99 DAO CO2 : Din moment ce oricum nu va fi folosit la joc, mi-ar place sa vad pana unde poate fi dus (pentru tras la tinta sau in cutii de cola, borcane, sobolani, etc.) - "just out of fun and curiosity" - bineinteles daca este posibil! Am inteles de la un baiat care vinde bile de sticla si teflon pe OKAZII.RO, precum si tot felul de replici "modificate", ca ar putea ajunge la 6 Jouli dar ca foarte putina lume priceputa se baga la asa ceva, deoarece ar insemna sa incalce legea....(de parca cel care solicita upgrade-ul ar incepe sa trambiteze ca vezi-Doamne ce a facut el!)

esti oricum la limita legii cu p99. eu zic sa nu fii prea curios.
Nick Anterior: Veterinaru'
Image
I am a whisper, a shadow, I don't exist. By the time you realize I'm there, it's already too late and by then, I'm long gone.

airsoftist

Post Wed May 29, 2013 9:54 pm

Eu nu am cronograf si alte astfel de instrumente si nici "cronograful saracului" nu am reusit sa folosesc - dupa cum ziceam l-am cumparat de numai cateva zile - dar din cate inteleg din ce spui tu Veterinarule, fiind la limita legii cu P99 ar insemna undeva in jur de 200+ mps, pana in 220 mps, viteza a bilei la gura tevii.
Daca e sa ma iau dupa toate filmuletele astea de pe YouTube insa (majoritatea lor), WALTHER P99 DAO CO2 nu ar depasi EVER 380-400 fps, adica cca.116-122 mps, ceea ce este DEPARTE de limita legii...si asta cu butelii UMAREX sau chiar WALTHER, nu CyberGun!

Ce sa mai inteleg eu din toate astea?

...confused...

:)

airsoftist

Post Wed May 29, 2013 10:06 pm

Himmler wrote:Salutari Vald,

Sa o luam domol.

P99 DAO pe C02 - Da, frumos pistol. Am si eu. Totusi ar trebui sa stii ca primele 12-15 focuri, cu butelie Cybergun, le trage undeva la 150 mps. Deci nu e este acceptat cu usurinta pe la nici un joc.
Nu mai vorbesc de butelie Umarex cu care trage binisor peste 200 mps. Cam la limita legii asa.

Vino duminica cu el. sigur gasim un chronograf la baieti :)
Nick Anterior: Veterinaru'
Image
I am a whisper, a shadow, I don't exist. By the time you realize I'm there, it's already too late and by then, I'm long gone.

Admin

Post Wed May 29, 2013 10:08 pm

modelul acela poate nu are 200, dar 150 cred ca are, la jocurile de airsoft de la 150 mps pana pe la 170 (sa zicem) sunt sniperele, care au distanta minima de angajare (med) foaaaarte mare, deci e clar ca nu prea ai ce face cu el pe la joc. dar daca vrei sa tragi la tinta nu vad de ce ai vrea sa il mai maresti puterea :). de regula tirurile la pistol nu sunt cu tinte la 50 m, eventual poti sa ii imbunatatesti precizia, but i'm no expert.
P.S.: stiu ca sobolanii sunt daunatori si d-astea da nu trage in ei, ca s-ar putea sa nu ii omori si o sa se chinuie :)
Give us the freedom of starving wolves!
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015

airsoftist

Post Wed May 29, 2013 10:25 pm

Pentru ca mintea omului umbla aiurea de obicei cand i se pun piticii pe creier, stau si ma intreb ce se intampla daca as obtura valva de blowback, pe unde iese CO2-ul folosit de arma pentru a simula blowback-ul.
Logic, in caz de obturare a valvei de CO2 pentru blowback, gazul nu ar mai avea 2 cai de iesire - cea spre fata / standard + cea pentru blowback - si ar iesi integral prin fata, marind astfel puterea de propulsie a bilei.
Asta ar fi corect in teorie insa as avea nevoie de o confirmare din partea cuiva care chiar se pricepe la mecanica replicilor.

...hmmm....

Admin

Post Wed May 29, 2013 10:39 pm

asta e un subiect de discutat cu Doc :)
Give us the freedom of starving wolves!
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015
Next

Return to Replici pentru airsoft