Walther P99 DAO

Probleme replici si echipamente. Reparatii, customizari, solutii. Cu alte cuvinte ATELIER AIRSOFT

airsoftist

Post Mon Jan 28, 2013 8:44 pm

Re: Walther P99 DAO

epic in sensul bun.
Nick Anterior: Veterinaru'
Image
I am a whisper, a shadow, I don't exist. By the time you realize I'm there, it's already too late and by then, I'm long gone.

airsoftist

Post Thu Jan 31, 2013 9:41 am

ok, inteles acum
mai explicit data viitoare ;)
Rangers lead the way

airsoftist

Post Thu May 30, 2013 12:13 am

As avea si eu o intrebare legat de aceasta replica :

- Ce s-ar intampla daca, printr-un procedeu mecanic, s-ar obtura alimentarea cu CO2 pentru Blowback (acolo unde intervine garnitura/valva aceea verde montata pe Slide direct, NU cea unde se pupa butelia de CO2 cu mecanismul armei), astfel incat CO2-ul sa fie trimis unidirectional, respectiv 100% pentru propulsia bilei fara a mai devia o parte din jet catre blowback ?

Ma gandesc ca in afara de inerenta crestere a puterii de propulsie dezvoltata (si asa imensa), teoretic nu ar avea ce sa se intample in interior, din moment ce din cate vad eu Slide-ul nu are nicio legatura cu alimentarea cu bila pe teava, fiind pur si simplu de fason - "blowback". Sau poate ma insel tocmai pentru ca habar nu am detalii despre mecanica acestei replici!
Teoretic, in afara de cresterea de putere si faptul ca blowback effect NU va mai functiona, exista si alte implicatii?

Multumesc anticipat!

membru SWAT

Post Thu May 30, 2013 12:22 am

Vlad_M_RO wrote:As avea si eu o intrebare legat de aceasta replica :

- Ce s-ar intampla daca, printr-un procedeu mecanic, s-ar obtura alimentarea cu CO2 pentru Blowback (acolo unde intervine garnitura/valva aceea verde montata pe Slide direct, NU cea unde se pupa butelia de CO2 cu mecanismul armei), astfel incat CO2-ul sa fie trimis unidirectional, respectiv 100% pentru propulsia bilei fara a mai devia o parte din jet catre blowback ?

Ma gandesc ca in afara de inerenta crestere a puterii de propulsie dezvoltata (si asa imensa), teoretic nu ar avea ce sa se intample in interior, din moment ce din cate vad eu Slide-ul nu are nicio legatura cu alimentarea cu bila pe teava, fiind pur si simplu de fason - "blowback". Sau poate ma insel tocmai pentru ca habar nu am detalii despre mecanica acestei replici!
Teoretic, in afara de cresterea de putere si faptul ca blowback effect NU va mai functiona, exista si alte implicatii?

Multumesc anticipat!

Vlad, mai mult de 220 mps nu mai putem spune "airsoft" ...
AEG - Supressed CYMA 048A (AK 105) -140 mps / CYMA AIMS 125 mps
Tokio Marui USP - 70 mps /Umarex Walther (Walther PPQ) - 94 mps

Admin

Post Thu May 30, 2013 12:31 am

Himmler wrote:Am asa ceva.

Cu propellant de la Umarex - rupe nota: 200+ mps. Deci n-are ce cauta ca side.
Cu butelie Cybergun da 150 primul mag apoi 130-120 restul. Deci cu bila de 0.3 e destul de ok la un MED de 3 metri.
Daca nu lasi butelia in el mai mult de 12 ore o sa il ai ceva timp. Eu asa fac si nu mi s-a stricat.Inca :)
Dar da, AEP-ul ruleaza. Are full auto si posibilitatea de a-i pune mag de 75-90bb. Nu e la fel de realist. Da-i eficient.

MED 3 metrii? dupa unele reguli cam atat am eu med, si am 110mps.
Give us the freedom of starving wolves!
Image

"sunt lucruri ce le vrem pt ca utile si altele ce le vrem pt ca automobile" - Noxitu, 14.03.2015

membru SWAT

Post Thu May 30, 2013 12:39 am

Vezi tu, Noxitule,am pus in mana sormii acel P99. De la 3-4 metri doare, dar e suportabil
AEG - Supressed CYMA 048A (AK 105) -140 mps / CYMA AIMS 125 mps
Tokio Marui USP - 70 mps /Umarex Walther (Walther PPQ) - 94 mps

airsoftist

Post Thu May 30, 2013 11:39 am

Ok am inteles ideea...:)
Oricat mi-ar fi placut niste raspunsuri tehnice la intrebarile astea (asa inutile cum or parea) nu voi mai insista ca sa nu cad in ridicol.

Imi poate spune cineva cum si unde se aplica Uleiul Siliconic (pentru intretinere, gresare, etc.) la WALTHER-ul asta?
Am Spray cu Ulei siliconic de la CyberGun (flacon de 100 ml cu tub de plastic pentru zone greu accesibile) dar nu stiu UNDE sa dau cu el, CAT sa dau si CAND se da cu el.

Multumesc anticipat!

airsoftist

Post Thu May 30, 2013 11:50 am

piesele mobile in principiu.
Nick Anterior: Veterinaru'
Image
I am a whisper, a shadow, I don't exist. By the time you realize I'm there, it's already too late and by then, I'm long gone.

airsoftist

Post Thu May 30, 2013 1:23 pm

Vlad_M_RO wrote:
Imi poate spune cineva cum si unde se aplica Uleiul Siliconic (pentru intretinere, gresare, etc.) la WALTHER-ul asta?
Am Spray cu Ulei siliconic de la CyberGun (flacon de 100 ml cu tub de plastic pentru zone greu accesibile) dar nu stiu UNDE sa dau cu el, CAT sa dau si CAND se da cu el.

Multumesc anticipat!

Ulei siliconic, nu inseamna spray siliconic, exista ulei siliconic picatura de la ABBY se aplica pe partile metalice aflate in miscare, de preferat dupa ce a fost folosit, se pune cate o picatura pe fiecare parte, gresatul se face pe partile metalice aflate in miscare unde sunt solicitari maxime permanente, adica, pe rotite mecanizmului, exista vasilina speciala pentru angrenaje aflate in miscare rapida, nu se pune in exces.
Sprayul tau siliconic este bun de intretinerea replicii pe exterior, la interioare nu te ajuta foarte mult ca picatura de silicon.
Sper ca ti-am fost de folos.Iata aici un tutorial:
http://www.airsoftromania.com/forum/vie ... =27&t=2559
SEHEN OHNE GESEHEN ZU WERDEN/SEE WITHOUT BEING SEEN/A VEDEA FARA SA FI VAZUT
ImageImage
http://www.iron-sky.ro/

airsoftist

Post Thu May 30, 2013 4:34 pm

Multumesc frumos pentru explicatii si lamuriri.

Stima.
PreviousNext

Return to What's Up, Doc?