Detectoare de metale

Un fel de taverna cu miros de airsoft. Intalniri si discutii intre prieteni.

membru IRON SKY TEAM

Post Fri Dec 06, 2013 12:04 pm

Re: Detectoare de metale

http://adevaruldespredaci.ro/patru-teza ... n-prahova/
Patru tezaure monetare au fost descoperite în ultimele două luni pe teritoriul judeţului Prahova de către pesoane care au folosit aparatură de detectare a metalelor. Cei care le-au descoperit le-au predat Muzeului Naţional de Istorie a României, deşi potrivit legii ar fi trebui să se adreseze mai întâi autorităţilor locale.
Potrivit ph-online.ro, fiecare tezaur conţine zeci de piese, majoritatea monede din argint. Cea mai recentă descoperire a fost făcută pe 13 noiembrie, într-o pădure de pe teritoriul satului Vărbila. Tezaurul cuprinde 93 de monede republicane romane şi de tip thassos (din argint), datând din secolele II-I î.Hr.
„Recent, s-au mai găsit două tezaure la Potigrafu, constând în monede dacice din argint, de tip thassos şi monede dyrrachium – 70-80 de piese, o fibulă (obiect folosit pentru prinderea obiectelor de îmbrăcăminte) din argint şi una de bronz. La Balta Doamnei s-au găsit peste 100 de monede medievale din argint şi din bronz, un topor din epoca bronzului. Şi la Tinosu s-au descoperit, recent, cinci fibule, dintre care cel puţin una este din argint”, a declarat prentru presa locală Alin Frînculeasa, şeful biroului Arheologie al Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova.
Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule... Image
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Sat Dec 07, 2013 8:37 am

Edmond Dantes wrote:ce obiecte interesante ai gasit pana acum?

Inca astept autorizatia de detinere. DUreaza cam 10 zile din momentul depunerii actelor. Pana nu am foaia nici nu ma gandesc sa-l folosesc. Nici nu-l scot din ambalaj!
Amenzile sunt atat de mari de zici ca am dat la cineva in cap cu el
"We come in peace, you leave in pieces"by Le_Cube

membru IRON SKY TEAM

Post Sat Dec 07, 2013 8:39 am

Doktor wrote:http://adevaruldespredaci.ro/patru-tezaure-monetare-descoperite-in-prahova/
Patru tezaure monetare au fost descoperite în ultimele două luni pe teritoriul judeţului Prahova de către pesoane care au folosit aparatură de detectare a metalelor. Cei care le-au descoperit le-au predat Muzeului Naţional de Istorie a României, deşi potrivit legii ar fi trebui să se adreseze mai întâi autorităţilor locale.
Potrivit ph-online.ro, fiecare tezaur conţine zeci de piese, majoritatea monede din argint. Cea mai recentă descoperire a fost făcută pe 13 noiembrie, într-o pădure de pe teritoriul satului Vărbila. Tezaurul cuprinde 93 de monede republicane romane şi de tip thassos (din argint), datând din secolele II-I î.Hr.
„Recent, s-au mai găsit două tezaure la Potigrafu, constând în monede dacice din argint, de tip thassos şi monede dyrrachium – 70-80 de piese, o fibulă (obiect folosit pentru prinderea obiectelor de îmbrăcăminte) din argint şi una de bronz. La Balta Doamnei s-au găsit peste 100 de monede medievale din argint şi din bronz, un topor din epoca bronzului. Şi la Tinosu s-au descoperit, recent, cinci fibule, dintre care cel puţin una este din argint”, a declarat prentru presa locală Alin Frînculeasa, şeful biroului Arheologie al Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova.

AUtoritatile locale subevalueaza valoarea reala a obiectelor gasite. In plus reprezinta o bataie de cap pentru primar, politisti, etc. Nu mai spun de interogatorii (vorbeste lumea...) si acuze nefondate.

membru IRON SKY TEAM

Post Mon Dec 30, 2013 5:20 pm

Buuun, dupa o prima iesire undeva intr-o padure de pe langa Bucuresti am gasit (pe langa multe conserve, capace de bere, cuie, sarmulite etc si urmatoarele:
1. Bricheta austriaca TAIFUN din perioada interbelica
2. Doua gloante netrase (capsa nepercutata) de ceva rusesc
3. O camasa de glont rusesc :)
4 O saiba din Cu
5. O bucata din fier, foarte ruginita.

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by zero opt on Mon Dec 30, 2013 8:29 pm, edited 5 times in total.

Admin

Post Mon Dec 30, 2013 7:47 pm

nu sunt bine puse pozele, downloadeaza-le la tine si apoi pune-le pe postimage.org iar apoi le pui aici intre tagurile [img]
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Mon Dec 30, 2013 8:16 pm

Da..trebuie sa fii logat pe forumul respectiv. O sa le schimb locatia.

Admin

Post Mon Dec 30, 2013 8:18 pm

eu ca sunt admin pot sa intru in mesajul tau si sa vad adresa de unde le-ai luat dar ceilalti nu, scrie doar image si atat
linkul trebuie sa se termine intr-un format de imagine ca sa mearga gen .jpg .png etc
asta nu e bun, nici nu avem cont sa vedem
http://detectiemetal.com/download/file.php?id=6472
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Dec 31, 2013 9:22 am

Image
Ce a prezentat Zero opt este ceea ce am gasit in padure. Pe camp am gasit: sarme din aluminiu sau otel, diverse piese neidentificate, ambalaj de tigari si chiar o potcoava :D

Image

Faza tare e ca gaseste orice obiect metalic chiar daca este de dimensiunea unui ac. Oricum, cautarile trebuiesc efectuate in zone unde nu s-au aruncat prea multe gunoaie...
Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule... Image
Image

membru IRON SKY TEAM

Post Wed Jan 01, 2014 8:11 pm

...si am renuntat la a mai sapa dupa semnale slabe de fier. Daca sapam dupa fiecare bipaitura...cred ca adunam o galeata de prostii...pana a doua zi de dimineata :)

membru IRON SKY TEAM

Post Tue Jan 21, 2014 1:28 am

http://www.airsoftromania.com/forum/vie ... it=surplus

Detector de metale militar armata romana (merge. lipseste suportul pentru baterie) - 100 ron
Image
PreviousNext

Return to Discutii generale (airsoft, bancuri, gonflabile, pasiuni, etc)